Sıkça sorulan sorular

DENT360
Sıkça sorulan sorular

Tüm branşlar hakkında sıkça sorulan sorular.

İMPLANT DİŞLER

İmplant Nedir?
İmplant, çeşitli nedenler ile kaybedilen dişlerin yerine yenisinin eklenmesi olarak tanımlanabilir. Ağız kısmında diş kaybının olduğu bölüm hem estetik hem de işlevsellik kapsamında olumsuzluklara neden olur. Bu sorunlar implant diş tedavisi ile uzun süreli olarak bertaraf edilebilir. Çene kemiğine yerleştirilen, genellikle metal vidadan oluşan yapay kısım diş kökü görevindedir. Bu kısım üzerine yapılan çalışma olumlu olarak sonuçlandıktan sonra dişin üst kısmı da uygun şekilde eklenerek tedavi tamamlanır.İmplant diş tedavisi sırasında farklı özellikteki materyallerden yararlanılır. Bu malzemeler kaybedilen dişin işlevselliğini geri kazandıracak özelliktedir. Yapılacak olan dişin görsel olarak da eskisini aratmaması oldukça önemlidir. İmplant diş tedavisi sürecinde; titanyum, seramik ve zirkonyum gibi materyaller kullanılır. Titanyum, kaybedilen diş kökü için kullanılan malzemedir. Seramik ve zirkonyum ise kaybedilen dişin üst bölümü için kullanılan malzemelerdir. Tedavi sırasında kullanılan malzemeler implant fiyatları açısından da oldukça önemlidir. Tedavi maliyeti, diş yapımında kullanılan malzemelere göre şekillenir.
İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant diş tedavisi öncesinde hastanın diş röntgeni çekilmesi gerekir. Daha sonra detaylı bir muayene yapılır. Çene kemiklerinin ve dişlerin ölçüsü alındıktan sonra operasyon işlemine geçilir. Cerrahi müdahale olacağı için hastaya belirli bir ordan sedasyon verilir. Operasyon tek ve çift aşamalı olarak tamamlanabilir. Tek aşamalı olan seçenekte implant yerleştirildikten sonra üstüne geçici bir başlık takılır. Çift aşamalı olanda ise implant yerleştirildikten sonra işlem yapılan bölgenin diş eti tamamen kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Protez olan üst başlıklar iyileşme işlemi tamamlandıktan sonra takılır. İmplant diş tedavisinde yapılacak olan işleme göre farklı prosedürler uygulanabilir. Bazı durumlarda yerleştirilen implantın üzerine hemen yeni dişler takılabilir. Bu gibi durumlarda hasta operasyondan kısa bir süre sonra yemek yemeye başlayabilir.

İmplant diş tedavisinde daha çok titanyumdan yapılmış vidalar kullanılır. Sağlık açısından zararı bulunmayan bu metal oldukça dayanıklı bir malzemedir. Hastanın sağlık durumu ve çene yapısına göre zirkonyum implantlar da tercih edilebilir. Çenesi özellikle dar olan hastalar için zirkonyumdan üretilen malzeme çok daha dirençli olacaktır. Zirkonyum, doğal dişe en yakın malzeme olduğu için estetik olarak da en kullanışlı malzeme olarak da gösterilebilir.

İmplant Diş Tedavisi Neden Uygulanır?

İmplant diş tedavisi, kalıcı olarak dişlerini kaybedenler için uygulanan bir yöntemdir. Özellikle tek diş kayıplarında köprü gibi diğer dişlere zarar vermeden tatbik edilebilen en uygun tedavi şeklidir. İmplant diş tedavisi 18 yaşını geçmiş ve ağız gelişimini tamamlamış herkese uygulanabilir. Çoklu diş kayıplarında uygulanabilen bir yöntemdir. Ağızda bulunan tüm dişlerini kaybedenler de all on 4 implant yöntemiyle tedavi edilebilir. Bütün dişleri implant yaptırmak için farklı tedavi seçenekleri de mevcuttur. Şeker hastası implant yapabilir mi? Bu soru en çok merak edilenler arasında yer alır.
Şeker hastalarının tedaviden önce hastalıklarını düzene oturtmaları gerekir. Kan sulandırıcı ilaçların implant diş tedavisi işleminden önce kullanılması bırakılmalıdır. Ayrıca, işlem yapılacak yerde kemik erimesi sorunu yaşayanlar da tedavi gördükten sonra implant diş tedavisi yaptırmaya başlayabilir. Tedavi yaptıranlar büyük ölçüde sorun yaşamadan hayatlarına devam ederler. Tedavinin başarısını artıran faktörler de dikkatle incelenmeli ve uygulanmalıdır.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi ne kadar sürer? Bu soru tedaviye başlamayı düşünen hastaların en çok merak ettiği sorular arasında yer alır. İmplantı yerleştirmek için yapılan cerrahi işlem 4-5 dakika içerisinde uygulanır. Yapılan işlem sonrasında ise implantların çene ile kaynaması 3-6 ay arası sürebilir. Kaynama işlemi başarılı bir şekilde sonuçlanan tedavi sonrasında üst protez ilgili yerlere yerleştirilerek son aşama da tatbik edilir. Bu sayede implant diş tedavisi başarılı bir şekilde bitirilmiş olur. Hastanın durumu ve yapılan işleme göre tedavi süresi daha kısa veya uzun da olabilir. Kaynama süresi başarılı sonuçlanmayan tedavilerin ise yeniden tatbik edilmesi gerekir.

İmplant Diş Tedavisini Başarıya Ulaştıran Faktörler Nelerdir?

İmplant diş tedavisi uzun süreli bir operasyondur. Diş kökü görevinde olan vidanın ilgili bölüme eklenmesi ve bu bölümün üst diş için kullanılabilir bir hale gelmesi haftalarca sürebilir. Sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Diş kökü için kullanılacak olan metal materyalin belirli standartlarda ölçüleri bulunur. Ağızda işlem yapılacak olan bölümün bu vidanın etkili bir şekilde uygulanması için uygun olması gerekir.
 • Tedavi yapılacak olan kişinin kemik kalitesi başarıyı etkileyen önemli faktörlerin başında yer alır. Sağlıklı bir şekilde eklenen yapay diş kökü, yapılan işlemin ömrünü de belirler.
 • Yapay diş ekleme işleminin uygulanabilmesi için kişinin kemik gelişim sürecini tamamlamış olması gerekir. Gelişim aşamasında olan genç hastalar için implant diş tedavisi önerilmez.
 • İşlemin yapılacağı ağız bölgesinde bulunan damak ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Yapılan işlem sonrasında ilgili bölgenin eklenen yapay dişi kabul etmesi ve uyumlu olması gerekir.
İmplant Diş Tedavisi Yararlı Mıdır?

İmplant diş yapımı, gerekli görüldüğü takdirde oldukça işlevsel bir tedavi yöntemidir. Kaybedilen yerine eklenecek olan bu yapay diş, hem görüntü hem de kullanım açısından son derece etkilidir. Özellikle ön tarafta bulunan bir dişin kaybı sonrasında uygulanacak olan bu tedavi, estetik olarak mükemmel sonuçlar elde edilmesine imkân sağlar. Kaybedilen her diş için implant tedavisi uygulanmayabilir. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için alanında uzman olan bir diş hekimine görünmeniz tavsiye edilir.

İmplant yapımı, öncelikli olarak kişinin fizyolojik olarak eksikliğinin tamamlanmasını sağlar. Bunun yanında ayrıca psikolojik olarak da olumlu etkiler sunabilir. Özellikle görünen bir bölgede olan diş kayıpları kişinin sosyal hayatta kendine olan güvenini sarsabilir. İmplant diş tedavisi uygulanan kişi eski görünümünü geri kazanacağı için sosyal hayatı da yine eskisi gibi kaldığı yerden devam edecektir.

İmplant Diş Tedavisinin Uygun Olmadığı Durumlar Nelerdir?

İmplant diş tedavisi, gelişim sürecini tamamlamış olan her bireye uygulanabilen bir yöntemdir. Tek ve çoklu diş kaybı sorununun giderilmesi için bu tedavi yöntemi kullanılabilir. Hastanın durumuna ve uygulanacak bölgenin uygun olup olmamasına göre implant diş tedavisinin yapılmadığı bazı durumlar da olabilir. Tedavinin uygun olmadığı durumları şu şekilde listeleyebiliriz.

 • Diyabet, hemofili ve yüksek tansiyon hastalıkları olanlara implant diş tedavisi önerilmez.
 • Aşırı derecede sigara kullanımı tedavinin başarısını düşüren bir faktördür. İleri derecede olan sigara tiryakileri bu tedavi yöntemi için uygun değildir.
 • Gelişimini tamamlamamış olan 18 yaşından küçük olan gençler bu tedaviyi kemik büyüme sürecini tamamladıktan sonra yapabilir.
 • Vücudunun üst bölümünde yer alan baş ve boyun bölümlerine radyoterapi uygulanmış olanların bu tedaviyi almaları tavsiye edilmez.
İmplant Fiyatları Nasıldır?

İmplant fiyatları yapılacak olan tedavi sürecine göre farklılıklar gösterir. Tedavide kullanılan malzemeler ücretin belirlenmesindeki en büyük faktördür. İmplant diş fiyatları kullanılan malzemenin zirkonyum ve titanyum olmasına göre çeşitlilik gösterir. Zirkonyum implantlar güncel teknoloji ve çok daha sağlıklı olduğu için diğerlerine göre yüksek fiyatlarda olabilir. Bu nedenle tedavi sürecinde seçilecek olan malzemelerin toplam maliyeti doğrudan etkileyeceğini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. İmplant diş tedavisi sürecinde diş hekiminin tavsiyelerine dikkat edilmesi de oldukça önemlidir. Süreç içerisinde yapılan hatalı işlemler implantın yanlış kaynamasına sebebiyet vererek tüm tedavinin yeniden yapılmasına neden olabilir. Bu durum da maliyetleri artıran hususlardan biridir. Diş implantı fiyatları konusunda daha detaylı bilgi almak için Dentopol iletişim kanallarını dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

İmplant Diş Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu başlık altında, tedavi süresi boyunca hastaların merak ettiği soruların yanıtları yer almaktadır. Tedavi uygulaması hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bu bilgileri okumanız, konu hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmanızı sağlayacaktır. Size özel olarak daha kapsamlı bilgi almak için Dentopol iletişim sayfasında bulunan tüm kanallardan bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Tedavide Kullanılan Materyaller Nelerdir?

Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir. Seramik, belirli hassasiyeti olan hastaların tedavisinde önemli ve doğru bir çözüm sunmaktadır.

Dental İmplantın Tedavisi Güvenilir Bir Yöntem Midir?

İmplant diş tedavisi, son 45 yıldır diş hekimliğinde kullanılan bir yöntemidir. Doğru planlama, uzman çene cerrahları ve protez uzmanlarının birlikte çalışması ile son derece başarılı, uzun ömürlü bir tedavi şeklidir. Tedavide kullanılan malzemeleri sağlıklı bir ağız bakımı ile ömür boyu kullanabilirsiniz.

İmplant Diş Tedavisi Öncesi Ve Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Hastaya tedavi öncesi doğru bir şekilde uygun radyografi teknikleri uygulanır. Hangi bölgeye kaç adet implant konulacak karar verilmelidir. Doğru planlama, steril şartlar ve uzman bir ekibin varlığı ile uygulama başarılı bir şekilde sonuç verecektir. Tedavi uygulaması, küçük bir cerrahi operasyondur. İlk gün gerekli ilaç desteği ile işlem sonrası oldukça konforlu bir iyileşme sağlanır. Tedavi edilen hastanın, özellikle ilk gün soğuk tampon uygulaması ve sıcak yiyeceklerden uzak durması gereklidir. Hasta sigara içiyorsa, ilk hafta kesinlikle kullanması tavsiye edilmez.

İmplant Diş Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Bu tedavi uygulaması için alt yaş sınırı 18 olmakla birlikte herhangi bir üst sınır yoktur. Tedavi uygulamasında hastanın; kalp, şeker ve tansiyon gibi kronik hastalıkları dahi olsa, bunlar kontrol altına alındıktan sonra işlem gerçekleştirilebilir. 90 – 100 yaşında olmanız farketmez, kronik ve genel sağlık durumunuz elverdiği müddetçe bu tedavi uygulanabilir.

Tedavi Süreci Ağrılı Mıdır?

Hayır değildir. İmplantlar yerleştirildikten sonra uygulanan soğuk kompres ile bi kaç saate normal hayatınıza dönebilirsiniz.

İmplant Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
 • Bu tedavi uygulaması ile doğal dişe en yakın yapıyı oluşturulur.
 • İmplant üstü protezler geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma olanağı sağlar.
 • Çok daha estetik bir görünüm sunabilir.
 • Doğal dişler aşındırılıp köprü yapılması zorunluluğu ortadan kalkar.
 • Çıkarılabilen protezler yerine yapılan bu uygulama daha fonksiyoneldir.
 • Çene kemiği erimesinin önüne geçilmesine yardım eder.
Dişlerim Hemen Çekilip İmplant Yapılır Mı?

Hemen yapılan uygulamalar hastanın durumuna göre belirlenir. Çekilen bölgede yeterli kemik varsa ve herhangi bir enfeksiyon yoksa diş çekilip uygulama hemen tamamlanabilir.

Tedavi Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tedavi sonrası ağız bakımı, doğal diş bakımından farklı değildir. Tedaviden sonra, tıpkı doğal dişlerin bakımı gibi diş fırçası ve diş ipi gibi araçlarla ağız bakımı düzenli olarak yapılması gerekir. Ayrıca, tedavinin uzun süreli olarak durumunu gözlemleyebilmek için 2 yılda 1 defa röntgen çekilerek takip edilmesi faydalı olacaktır.

Tedavide Anestezi Kullanılıyor Mu?

İmplant diş tedavi uygulamaları tüm dünyada lokal anestezi ile tatbik edilir. Çok nadir durumlarda genel anestezi yapılmaktadır.

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Tedavide kullanılan implantlar bizim kliniğimizde ömür boyu garantilidir. Ayrıca bu tedavi yönteminin asıl hedefi, hastanın ömür boyu bunları kullanabiliyor olmasıdır.

İmplant Diş Tedavisi Pahalı Mıdır?

Bu uygulama ilk aşamada pahalı gibi görünse de, kullanım süresi dikkate alındığında klasik tedavilere göre daha ucuzdur.

İyileşme Süreci Boyunca Dişsiz Kalacak Mıyım?

Uygulama iki aşamalı bir tedavi olduğu için, iyileşme sürecinde geçici dişleriniz yapılır. Bu sayede iyileşme süresi boyunca normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

DİĞER SORULAR

İmplantlarım Sallanıyor Ne Yapmalıyım?

Kemikle doğru bir şekilde kaynamış olan implantın sallanması mümkün değildir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, en kısa sürede alanında uzman bir hekime başvuru yapmanız tavsiye edilir.

Tedavi Sonrası Normal Hayatıma Hemen Devam Edebilir Miyim?

Tedavi çok büyük bir bölge için uygulanmıyorsa ertesi gün işe gidebilir, günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Tedavide Kullanılan İmplantların Markası Önemli Midir?

Uygulamanın başarılı sonuçlanmasında markanın önemi büyüktür. Seçilen malzemenin, yıllardır uygulanan ve herhangi bir parçasını bulmakta zorluk çekmeyeceğiniz bir markaya ait olması tavsiye edilir. Tercih sırasında bu konunun üzerinde durulması gerekir.

Türkiye’de İmplant Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

 • Tedavide, Alman menşeili ve yüksek kaliteli malzemeler kullanıyoruz.
 • Alanında uzman ve deneyimli ekibimiz ile size özel tedavi hizmeti sunuyoruz.
 • Tedavi süresi boyunca İstanbul’un keyfini çıkarabileceğiniz, konforlu bir tatil süresi geçirmenizi sağlıyoruz.
 • Tedavinizi kısa süre içerisinde, yüksek verimlilikte tamamlıyoruz.
 • Vermiş olduğumuz tüm implant tedavi hizmetleri için garanti veriyoruz.

PROTEZ DİŞLER

Protez Diş Tedavisi Nedir?
Protez diş tedavisi, geri dönüşü mümkün olmayan kayıplarda tercih edilen bir uygulamadır. Hasta, tedaviye başlamadan önce detaylı bir ön muayeneden geçirilerek protez için uygun olup olmadığı kontrol edilir. Hastanın mevcut diş ve dokularında protez kullanımını engelleyecek herhangi bir sorun bulunuyorsa öncesinde periodontal tedavi uygulanabilir. Diş ve doku tedavisinden sonra protez dişin daha kolay takılacağı bir alan oluşacaktır. Tedavi edilmeden uygulanan protezler sağlam olmaz ve hastanın rahatsız hissetmesine sebep olabilir.Protez diş tedavisi ile hastanın sağlıklı bir ağız yapısına kavuşması ve daha kolay temizlenecek bir alan oluşması amaçlanır. Bu sayede; kaybolan çiğneme fonksiyonu, konuşma ve estetik görünüm tekrar sağlanabilir. Sindirim sisteminin başlangıcı ağızdır. Dişler, yiyecekleri parçalar ve sindirim işlemini başlatır. Protez diş tedavisi, hastanın çiğneme fonksiyonlarını düzelterek sindirim sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur. Protez diş rengi, hastanın doğal dişlerine en yakın şekilde seçilerek estetik açıdan güzel bir görüntü sağlanır. Protez diş tedavisi ile hastanın kayıpları giderilip sosyal hayattan kopması engellenir.
Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

Protez diş çeşitleri, vakanın durumuna göre farklılıklar gösterir. Uygun tercih, diş hekimi tarafından yapılan ön muayene sonrasında belirlenir. Seçim yaparken; diş ve dokulardaki kaybın boyutu, durumu ve hastanın ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Protez dişler, sabit protez ve hareketli protez olarak iki ana gruba ayrılır. Sabit protez dişler, hastanın ağzına sabitlendiği için bu adı almıştır. Hareketli protezler ise istenildiğinde çıkarılıp temizlenebilir.

Sabit Protez Diş Nedir, Nasıl Uygulanır, Çeşitleri Nelerdir?

Sabit protez diş tedavisinde, yapılan protez hastanın ağzına simantasyon yöntemi ile yapıştırılır. Protezin sabitlenmesi için vidalı sistemler de tercih edilebilir. Tedavi tamamlandığında protez hastanın ağzında sabit kalır. Hasta kendi kendine sabit protezi çıkaramaz. Sabit protezler rahat bir çiğneme fonksiyonu sağlar. Protezin takılması için mevcut doğal dişler kesilip küçültülür. Hassas ölçülerle yapılan protez küçültülen dişlerin üstüne yerleştirilir.

Sabit protez için alınan ölçülerle önce bir model yapılır. Protez, yapılan model üstünde oluşturulur. Diş ve dokularla teması detaylı olarak incelenip prova edilir. Rahatsızlık vermemesi için protez temas noktaları düzeltilip son haline getirilir. Protez diş, hazırlanan mevcut dişler üstüne sabitlenerek tedavi tamamlanır. Sabit protez dişlere alışma süresi hareketli çeşitlerine göre daha kısadır.

Tek Diş Kaplama

Tek diş kaplama yani tek kuron uygulaması, çok fazla kayıp diş olmayan vakalarda tercih edilir. Aşırı doku kaybına uğrayan diş, küçültülüp üstüne protez uygulanır. Hastanın ağzında daha kolay temizlenebilen bir alan oluşturulur. Protez diş ile estetik görünüm ve fonksiyonellik tekrar sağlanır. Bu uygulamada protez, yerinde sabit kalacağı için hasta kendi dişleri gibi diş bakımı yapabilir. Küçük bir sabit protez olduğu için alışma süresi de oldukça kısadır.

Köprü Diş Protezi

Köprü diş protezi, çeşitli sebeplerle birden çok diş kaybı olan vakalarda uygulanabilir. Doğal dişlerin arasındaki kayıpların giderilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Hastanın mevcut olan, köprünün sabitleneceği dişleri kesilip küçültülür. Kayıp dişler, küçültülen doğal dişlerle beraber kaplanır.

Köprü işleminde destek olarak kullanılacak doğal dişler sağlam olmalıdır. Diş ve dokularda herhangi bir problem varsa, protezin daha rahat uygulanabilmesi için öncelikli olarak bu sorunların giderilmesi gerekir. Köprü tedavisinde alınan ölçülerle geçici bir protez yapılabilir. Gerçek protez prova edilip rahat bir kullanım sağlanır. Tedavinin son aşamasında geçici protez sökülür ve hastaya yapılan sabit protez takılır.

İmplant Üstü Sabit Protez

Çene kemiğine yerleştirilen titanyum alaşım vidalara implant denir. Hastanın çenesine yerleştirilen implantlar sağlam bir destek oluşturur. İmplantlar yardımı ile yapılan bu tedavi, sadece sabit protezler değil hareketli protez tedavilerinde de kullanılır. Bir ya da birden çok diş kaybı varsa diş hekimi implant yöntemini seçebilir. Diş çekimi sırasında implant uygulanabilir veya iyileşme sağlandıktan sonra implant için diş eti tekrar açılabilir. Hastanın seçim yapabileceği farklı üreticilerden sağlanan implantlar mevcuttur.

İmplant üstü protezlerde kullanılacak implant sayısı, hastanın ağız yapısı ve dokuların durumu göz önünde bulundurularak belirlenir. Ağız yapısı ve dokular all on four tekniği için uygunsa, üst ve alt çene için kullanılacak 4’er adet implant yeterli olacaktır. Diğer implant üstü protez seçeneklerinde üst çenede 6 ile 8, alt çenede ise 8 implant sabit protez diş tedavisi için kullanılabilir.

All On Four İmplant Tekniği Nedir, Avantajları Nelerdir?

All on four implant tekniği, 2000’lerin başında geliştirilen bir uygulamadır. Dokularda aşırı kayıp olan vakalar ve sabit protez kullanmak isteyen hastalar için tercih edilebilir. Hastanın alt çenesine açılı bir şekilde 4 adet implant yerleştirilir. Tomografi yardımıyla oluşturulan 3 boyutlu model sayesinde ağız yapısı detaylı olarak incelenir. En doğru konumlar seçilerek implant yerleştirilir. İmplant uygulanan alanlarda tam iyileşme sağlandıktan sonra yapılan protez hastaya takılabilir. All on four implant tekniğinin avantajları şu şekilde sıralanabilir.

 • Kullanılacak implant sayısı daha azdır.
 • Cerrahi müdahale süresi daha kısadır.
 • Tedavi süresi kısa olduğu gibi diğer yöntemlere göre daha uygun fiyatlıdır.
 • Bu teknikte protez diş hastanın damak kısmını kapatmaz.
 • Hem kullanım kolaylığı sağlar hem de tat dokusunda kayıplar daha azdır.
 • Ağız içerisinde daha az yabancı madde olacağı için alışması daha kolaydır.
 • Hareketli protez kullanmak istemeyen hastalar için en uygun seçeneklerden biridir.

All on four sisteminde, implantlar hastanın çene kemiğine yerleştirildikten sonra geçici protez hemen takılabilir. Bu sayede tedavi süreci, geçici protez yardımıyla çok daha konforlu olur. Tam iyileşme sağlandıktan sonra yapılan son inceleme ile protez implantlar üzerine sabitlenir. Tedavi süresi boyunca diş hekiminin bakım ve kullanım tavsiyelerine uyulmalıdır. İyileşme süresi, hastaya ve dokuların durumuna göre değişiklik gösterebilir. Özenli yapılacak ağız bakımı ile ortalama 3 ay sonra geçici protez diş çıkarılıp yerine hasta için yapılan protez takılır.

Hareketli Protez Diş Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Hareketli protez diş tedavisinde kullanılan protezler, hastanın istediği zaman çıkarıp takabileceği bir yapıya sahiptir. Genellikle arka tarafta hiç dişi kalmamış veya sabit protez diş tedavisi için yetersiz sayıda doğal dişi bulunan hastalar için tercih edilir. Hastanın ağzından hassas ölçüler alınıp bir model oluşturulur. Protez dişler bu model üzerine yapılır ve hasta kullanmaya başlamadan önce prova edilir. Son olarak, rahatsızlık veren noktalar düzeltilip protez diş hastanın kullanımına uygun hale getirilir.

Total Protez

Total protez, hastanın ağzında hiç doğal diş kalmadığı durumlarda tercih edilir. Tam protez olarak da bilinir. Hastanın alt ve üst çenesine ayrı ayrı uygulanır. Tedavi sonrasında hastanın tam proteze alışması zaman alabilir. Alışma süresi genelde 4 – 6 haftadır. Hastanın salgı bezlerindeki uyarılmadan dolayı ilk günlerde tükürük salgılanması artabilir. Zaman içinde dokularda oluşabilecek kayıp ve değişiklikler protezin uyumunu etkileyebilir. Hasta ağız sağlığına dikkat etmezse ağız yapısı değişeceği için rahatsızlık verebilir.

Parsiyel Diş Protezi

Parsiyel protez, hastanın kısmi diş kaybına uğradığı durumlarda tercih edilir. Bölümlü protez olarak da adlandırılır. Kayıp dişlerin yerine de parsiyel protez tedavisi uygulanabilir. Bu yöntemde kullanılan protezler doğal dişlerin üzerine birçok farklı yöntemle tutturulabilir. En çok kullanılan yöntem kroşe adı verilen metal kanca tellerle yapılan protez çeşididir. Parsiyel protez bu nedenle halk arasında kancalı protez olarak da bilinir. Bu hareketli protez çeşidi, ağız içerisinde daha az fark edilen hassas bağlantılarla veya doğal dişlerin üzerindeki kuronlara tutturulabilir. Kuronlar, hastanın ağzına protezin daha rahat yerleşmesini sağlar.

Geçici Diş Protezi

Geçici diş protezi, adından da anlaşılacağı gibi kısa süreli çözümler için uygundur. Tedavi edilemez hale gelen veya kaza sonucu kaybedilen birden çok diş olduğunda tercih edilebilir. Protez diş genellikle sabit ve kalıcı tedaviler uygulanmadan önce estetik kaygıları gidermek ve çiğneme fonksiyonunu devam ettirmek amaçlı kullanılır. Geçici diş protezi, hastanın tedaviden sonra daha rahat bir iyileşme süresi geçirmesini sağlar. Geçici protez kullanan hastanın, yediklerine dikkat etmesi ve mümkünse bu süreçte yumuşak gıdalar tüketmesi tavsiye edilir. Yumuşak gıdalar, geçici protez ve implantlardaki baskıyı azaltacaktır. Herhangi bir sorun oluştuğunda diş hekimine başvurulması gerekir.

İmplant Destekli Overdenture Protez

İmplant destekli overdenture protez, adından da anlaşılacağı gibi implantların üstüne protezin yerleştirilmesi ile uygulanır. Çene kemiği içerisine yerleştirilen implantlar diş kökü görevini üstlenerek protezin ağızda tutunmasını sağlar. Bu tedavi uygulaması, doğal dişlerin hepsini kaybetmiş hastalarda, protezin daha sağlam tutunması için kullanılabilir. Alt çene için yapılan protezlerde çıkıp düşme daha çok görülür. İmplantlar, alt çene için yapılan protezlerin daha sağlam olmasını sağlar. Bu işlem ile ağıza sabitlenen protez, çiğneme fonksiyonunu düzeltir ve konuşma kaybını minimuma indirir.

Protez Diş Hangi Malzemelerden Yapılır?

Protezler yapılırken daha az rahatsızlık vermesi ve uzun süre dayanması için özel malzemeler kullanılır. Protez tabanında, polimetil metakrilat ya da PMMA olarak da bilinen akrilik malzemeler kullanılır. Özel renkli akrilik malzemeler, protezin diş etine benzetilmesini sağlar. Bu sayede doğal diş ve dokularla uyumlu estetik bir görüntü oluşturulur. Üst çene protezleri, damağı tamamen kaplayacak şekilde yapılır. Alt çeneye uygulanan protezlerde ise farklı teknikler kullanılır. Alt çene protezi, dile yeteri kadar alan kalması için U formunda yapılır.

Protezlerin gerçek dişlere benzemesi için genellikle porselen malzeme kullanılır. Doğal dişler gibi ışık geçirgenliği olan porselen malzeme altında ise dayanıklılığın artması amacıyla metal bir yapı bulunur. Metal altyapı az da olsa estetik görüntüyü bozabilir.

Gelişen teknoloji ile birlikte, tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum, diş protezlerinde de yaygın olarak tercih edilmeye başlanan bir diğer popüler malzemedir. Zirkonyum, porselen altyapısı olarak kullanılıp, metal altyapının oluşturduğu nahoş görüntünün önüne geçebilir. Bu malzeme, tıpkı porselen gibi ışık geçirgenliğine sahip olduğu için, hastanın kendi dişlerine daha yakın benzerlikte protezler yapılmasına imkân verir. Zirkonyum ayrıca; ısı ve elektriği iletmemesi, yüksek ısı ve darbelere dayanıklı olması sebebiyle tıp alanında sıklıkla kullanılan malzemeler arasındadır.

Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Protez diş tedavisi sonrasında diş hekiminin talimatlarına uyulması, protezin ömrünü uzattığı gibi daha rahat bir kullanım konforu sağlar. Her protez diş türünün farklı bakım ve temizlik usulü bulunur. Protez bakımının yanı sıra ağız bakımı da uzun süreli ve rahat kullanım için önemlidir. Sabit protez dişlerin bakım ve temizliği, aynı doğal dişlerdeki gibi yapılabilir. Sabit protezler ağızdan çıkmadığı için temizlik işlemi protez ağızdayken uygulanabilir. Tıpkı doğal diş temizliğinde olduğu gibi protezler için de aynı özenin gösterilmesi tavsiye edilir.

Hareketli protez diş temizliği için su içerisine eklenerek kullanılan efervesan tabletler tercih edilebilir. Tablet eritildikten sonra, protez hazırlanan suyun içinde bir süre bekletilerek temizlenebilir. Protezi temizlemek için diş fırçası veya protez fırçası da kullanılabilir. Protez tekrar yerleştirilmeden önce ağız temizliğinin de yapılması tavsiye edilir.

Protez Bakımı Ve Temizliği Neden Önemlidir?

Protez diş kullanımı geçici bir tedavi değildir. Sürekli kullanılacak protezin bakım ve temizliğinin doğru yapılması, estetik görüntü ve kullanım konforunda devamlılık sağlar. Bu sayede protezin kullanım ömrünü uzatılabilir. Protez tedavisinden sonra da ağızda doğal dişler ve doku bulunur. Bu nedenle, protez kullanılmaya başlandıktan sonra da ağız bakım ve temizliğine dikkatli olarak devam edilmesi tavsiye edilir. Diş hekiminin önerilerine uyulması, protezin oturduğu alanda tahriş ve dokularda enfeksiyon oluşmasını önleyebilir. Doğal dişlerde olduğu gibi protez dişlerde de bakteri plağı oluşabilir. Protez üzerinde oluşan tartar, diş eti enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yiyecek artıklarının protez üzerinden uzaklaştırılması gerekir. Bu nedenle yemeklerden sonra protezin temizlenmesi önerilir. Yatmadan önce protezin diş fırçası veya protez fırçası ile temizlenmesi, plak oluşumunu ve lekelenmeyi önleyecektir. Protez fırçalama işleminde, diş macunu veya protez bakım ürünleri tercih edilebilir. Aşındırıcı maddelerin protez temizliğinde kullanımı kalıcı çizilmelere neden olabilir. Bu durum, protezin çizilen kısımlarda yemek artıklarının kalmasına neden olacaktır. Çizikler, ilerleyen süreçte protez üzerinde lekelenme ve renk değişimine neden olabilir. Protez diş temizliğinde özel üretilmiş temizleyiciler kullanıldıktan sonra protezin iyice durulanması tavsiye edilir. Protez diş üzerinde görülen lekelenme ve tartar oluşumları, diş hekimi tarafından ultrasonik cihazlarla temizlenebilir.

Protezde Hasar Oluştuğu Zaman Ne Yapılması Gerekir?

Protez kullanıma bağlı olarak çizik ve lekelenmeler görülebilir. Ağız sağlığına bağlı olarak dokulardaki değişiklikler, konfor ve fonksiyonelliği büyük ihtimalle etkileyecektir. Protezin kullanımı sırasında çeşitli sebeplerle kırılmalar oluşabilir. Hastanın protez kırılması gibi sorunlarla karşılaştığında kendi başına müdahale etmesi tavsiye edilmez. En kısa sürede alanında uzman bir diş hekimine başvuru yapması gereklidir. Bu gibi durumlarda hasta kendi başına proteze müdahale ederse, daha büyük sorunlara yol açabilir. Çizik ve kırılma gibi durumlarda ağız sağlığı olumsuz etkilenir. Bu vakaların; çiğneme fonksiyonlarında, estetik görünümünde ve konuşmasında bozulmalar görülebilir.

Protez Diş Fiyatları Nasıldır?

Protez diş fiyatları, hastanın durumuna ve yapılacak olan uygulamaya göre farklılık gösterir. Diş hekimi tarafından tatbik edilen ön muayeneden sonra tercih edilen tedavi yöntemi, protez diş fiyatı konusunun da netleşmesini sağlayacaktır. Takma diş fiyatları, protezin sabit veya hareketli olarak seçilmesine göre de çeşitlenir. Geçici takma diş fiyatları, genellikle uygulanan tedavi ücreti içerisine dahil edilir. Bu konuda, uzman olan hekim tarafından yapılan ön muayene sürecinde de bilgi alınabilir.

Sabit protez diş fiyatları, yapılan tedavi sürecinde belli olabilir. Bu süreçte kullanılan implant ve kemik tozu gibi ek malzemeler, ücretlendirmede dikkate alınan faktörler arasındadır. Kalıcı diş protezi fiyatı, kullanılacak olan implant sayısına göre de değişir. Eklenen her implant ücretlendirmeyi değiştirecektir. Tek diş protez fiyatları ise seçilecek olan implant markasına ve protez yapımında kullanılan malzemeye göre değişebilir. Porselen ve zirkonyum, kaplama ve protez diş yapımında kullanılan en popüler malzemelerdir.

Protez Kliniğinde Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

Dentopol Protez Kliniği, protez diş konusunda uzman diş hekimlerine sahiptir. Tüm protetik uygulamalar hastaya özel olarak yapılır. Yapılan uygulamalar ise şu şekildedir.

 • Bölümlü protez.
 • Tam protez.
 • İmmediat protez.
 • Veneer kuron.
 • Laminat veneer kuron.
 • Lumineers kuron.
 • Zirkonyum kuron.
 • Kıymetli metalli porselen kuron.
 • İmplant destekli protezler.
 • İmplant üstü kron seramik.
 • İmplant üstü zirkonyum.
 • Teleskop kuron.
 • Geçici kuron.
 • Gece plağı (bruksizm-diş gıcırdatma i̇çin).
 • Tamir, kuron köprü tamiri.
 • Diş i̇lavesi (tek diş).
 • Düşmüş kuron ve köprü simantasyonu.
 • Diş üstü protezi (overdenture).
Diş Protezi Nedir, En Uygun Tip Nasıl Seçilir?

Diş protezi, kaybedilen dişlerin fonksiyonlarını hastaya geri kazandırılması için yapılan tüm yapay materyallerdir. Diş protezi tedavisi, protez uzmanları tarafından yapılmaktadır. Protez tedavisinde hastaya uygulanacak en iyi protez hangisidir? Bu sorunun cevabını ancak, hastanın hangi protez tipine uygun olduğunu belirleyen protez uzmanı verebilir. Çünkü protez tedavileri kişiden kişiye değişmektedir.

Kaç Çeşit Diş Protezleri Vardır?

Hazırlanacak olan protez, hastanın durumuna göre farklı materyaller ve yapılış tekniklerine sahiptir. Bu nedenle protezler çok çeşitlidir. Diş protezleri, yapılış tekniği ve kullanılan malzeme göz önüne alındığında üç ana başlık altında toplanabilir.

 • Sabit Protezler, yapıştırılarak uygulanır ve hastanın çıkaramayacağı şekilde tasarlanmışlardır. Bir kere yerine takıldıktan sonra oynamazlar ve çok konforlu bir kullanım imkânı sunarlar.
 • Hareketli Protezler, hasta tarafından çıkarılıp takılabilen ve kullanımı daha zor seçeneklerden biridir. Ancak, alışma sürecinden sonra hasta rahat bir şekilde hayatına devam edebilir.
 • İmplant üstü Protezler; implant sayısına göre çeşitlilik gösteren, kaplama şeklinde veya takıp çıkarılabilir özellikteki tüm protezler olarak nitelendirilebilir.
Sabit Protez Çeşitleri Nelerdir?
 • Kuron  (tek dişin kaplanması şeklinde).
 • Köprü (eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması – genelde uygulanan).
 • Lamine (yaprak porselen).
 • Zirkonyum porselen.
Hareketli Protez Çeşitleri Nelerdir?
 • Total protezler, hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda tercih edilir.
 • Parsiyel protezler, kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır.
 • Hassas tutucu protezler, kısmen dişsiz ağızlara uygulanan, kancası olmayan metal destekli protez çeşididir.
 • İmmediat protezler, halk arasında geçici diş olarak bilinen, operasyon sonrası hastanın hayatına hemen kaldığı yerden devam etmesini sağlayan protez çeşididir.
İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

Sabit, bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar: İmplant üstü sabit protezler, metal seramik (porselen) kaplamalar, zirkonyum porselen kaplamalar olmak üzere çeşitlendirilir. Ayrıca, implant sayısı dikkate alınarak All On Four veya hibrit sabit protezler de mevcuttur. Hareketli, tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler: İmplant üstü hareketli protezler; barlı, locaterlı, ball-attachment protezler olmak üzere çeşitlendirilir.

Protezlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hareketli protezlerin bakımı oldukça kolaydır. Günlük olarak çıkarılıp, yemeklerden sonra lavaboda protez temizleme fırçaları ile temizlenmesi yeterli olacaktır. Özellikle yatmadan önce çıkarıp temizlemek çok daha faydalı olur.

Protezler Takıldıktan Sonra Konuşmam Değişti. Bu Durum Kalıcı Mıdır?

Bu durum tam dişsiz bireylere hareketli veya sabit diş protezleri takıldığında ya da ön dişlerde protetik değişiklik yapıldığı zaman olur. Kişiye uygun doğru bir protez yapıldığı takdirde, 7 – 10 gün içinde konuşma eski haline döner.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Protetik tedavilerde yapım süreci ortalama 7-10 gündür.

Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ağız ve diş sağlığı için fırçalama ve ip kullanımı olmazsa olmazlardandır. Köprü sistemlerinde dişler birleşik olduğu için iple araları temizlenemez. Bu nedenle arayüz fırçası kullanılması gerekir. Hareketli protezler, ağıza uyum sürecinde damaklarda vuruklara neden olabilir. Acıtan yerlerin protez içinden aşındırılması gerekir. Bu şekilde proteze alışma sürecinin daha kolay geçmesi sağlanmalıdır. Alışma sürecinde acıtan yerlere sabredip, ileride geçebileceğini düşünerek beklenmesi tavsiye edilmez. Bu durum ciddi vuruklara sebep olabilir. Doğal dişler ile yapılması uygun olmayan, fındık ve ceviz kırmak gibi işlemlerin kaplama ve protezler için de geçerli olduğunu unutmamak gerekir.

İyileşme Süreci Boyunca Dişsiz Kalacak Mıyım?

Uygulama iki aşamalı bir tedavi olduğu için, iyileşme sürecinde geçici dişleriniz yapılır. Bu sayede iyileşme süresi boyunca normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

DİĞER SORULAR

İmplantlarım Sallanıyor Ne Yapmalıyım?

Kemikle doğru bir şekilde kaynamış olan implantın sallanması mümkün değildir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, en kısa sürede alanında uzman bir hekime başvuru yapmanız tavsiye edilir.

Tedavi Sonrası Normal Hayatıma Hemen Devam Edebilir Miyim?

Tedavi çok büyük bir bölge için uygulanmıyorsa ertesi gün işe gidebilir, günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Tedavide Kullanılan İmplantların Markası Önemli Midir?

Uygulamanın başarılı sonuçlanmasında markanın önemi büyüktür. Seçilen malzemenin, yıllardır uygulanan ve herhangi bir parçasını bulmakta zorluk çekmeyeceğiniz bir markaya ait olması tavsiye edilir. Tercih sırasında bu konunun üzerinde durulması gerekir.

Türkiye’de İmplant Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

 • Tedavide, Alman menşeili ve yüksek kaliteli malzemeler kullanıyoruz.
 • Alanında uzman ve deneyimli ekibimiz ile size özel tedavi hizmeti sunuyoruz.
 • Tedavi süresi boyunca İstanbul’un keyfini çıkarabileceğiniz, konforlu bir tatil süresi geçirmenizi sağlıyoruz.
 • Tedavinizi kısa süre içerisinde, yüksek verimlilikte tamamlıyoruz.
 • Vermiş olduğumuz tüm implant tedavi hizmetleri için garanti veriyoruz.

CERRAHİ KLİNİK

Cerrahi Kliniğinde Hangi Tedaviler Uygulanmaktadır?
 • Dişlerin normal ve cerrahi çekimleri
 • Gömülü diş operasyonları
 • İmplant yerleştirilmesi
 • 20 yaş diş operasyonu
 • Çene kist ve tümörlerinin operasyonları rekonstrüksiyonu
 • Preprotetik cerrahi operasyonları
 • Çene- yüz kırıklarının cerrahi tedavileri
 • Ortognatik cerrahi operasyonları
 • Çene eklemi operasyonları

Gibi çene-yüz bölgesi ile ilgili operasyonların/tedaviler yapılır.

Sinüs Nedir?

Sinüs kafa kemikleri arasındaki hava boşluklarına denir.

Sinüslift operasyonu hangi durumlarda gereklidir?

Sinüslerimizin altlarında bulunan dişlerimiz çekildiğinde sinus tabanı zaman içerisinde çekim yapılan boşluğa doğru sarkar ve bu bölgedeki kemik hacmi azalır. Kemik içerisine tam olarak yerleştirmek istediğimiz implantlar içinse bu kemik yetersiz kalmakta. Azalmış kemik oranının arttırılması için sinüs tabanının cerrahi operasyonla yükseltilmesine sinüs lifting denir

Sinüslift Operasyonunun süresi nedir?

Lokal anestezi ile yaklaşık yarım saat sürer.

Sinüslift Operasyonu ağrılı bir tedavimidir?

Operasyon sonrası ağrı kesici ile geçebilecek boyutta hafif ağrılar oluşabilir.

Sinüslift operasyonundan sonra nelere dikkat etmem gerekir?

2-3 hafta uçak seyahatine çıkılmaması, hamama gidilmemesi veya çok sıcak banyodan uzak durulması, dalış yapılmaması, sert hapşırmama veya hapşırırken ağzın açık olmasına dikkat edilmesi gerekir. Buz kompres uygulanmasına ise 48 saat , 10 dakikada bir tutularak devam edilmelidir.

Sinüslift Operasyonunda iyileşme süresi nedir?

Bölgeye uygulanan greftin sert doku haline gelebilmesi için 5-6 aylık bir süre boyunca bölgenin iyileşme süresi vardır.

Sinüslif ve İmplant tedavisi aynı zamanda yapılabilir mi?

Yükseltilen kısmın altında kalan çene kemiğinde, implantların kemiğe sıkıca tutunabileceği kadar kemik yüksekliği var ise ( minimum 3 – 5 mm ) aynı seansta implantları da yerleştirilebilir.

Cerrahi Diş Çekimi Nedir?

Ağız içinde rahatça görülemeyen, dişeti sınırında kırık olan ya da gömük dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir. Bazı durumlarda dişin üzerinde kaldırılması gereken kemik bulunabilir. Çekilecek diş bölümlere ayrıldıktan sonra çıkarılması gerekebilir. Bu durumda da cerrahi çekim uygulanır. Normal çekimde olduğu gibi lokal anestezi ile işlem yapılabilir.

PEDODONTİ (bebek & çocuk diş hekimliği)

Pedodonti Kliniğinde Hangi Tedaviler Yapılmaktadır?

Bu Klinikte Pedogojik Formasyon Sahibi Çocuklara Özel Tedaviler İçin Uzmanlık Sertifika Ve Diplomalarına Sahip Pedodonti Uzmanı Diş Hekimleri görev almaktadır.

Pedodonti Kliniğinde aşağıdaki tedavi hizmetleri ve fazlası minik hastalarımıza sunulmaktadır:

Süt Diş Çekimi, Çocuk Kompozit Dolgu, Çocuk Kanal Tedavisi, Fissür Örtülmesi, Yerel Flour Uygulaması, Prefabrike Kron, Yer Tutucu, Çocuk Protezi, Amputasyon, Strip Kron, Kompomer Dolgu, Açık Apeksli Dişte Kanal Tedavisi

Çocuk Diş Hekimliği Nedir?

Pedodonti, dişhekimliğinde 0-12 yaş aralığındaki çocukların süt ve sürekli dişlerinin tedavisi, ayrıca çocukların düzenli ağız bakımı alışkanlığını edinebilmesi ve yine 0-12 yaş aralığındaki çocukların koruyan diş hekimliği hizmetini veren bölümdür. Son yıllarda diş çürüğü sıklığı konusunda yapılan araştımalarda (2-6) yaş dönemde ve (7-12) yaş arası dönemde %90’larda olduğu görülmüştür. Bu nedenle çocuğun gelecekteki ağız ve diş sağlığının en önemlisi genel sağlığını ve koruyabilmek için çocuk diş hekimliği koruyucu yöntemlerinin uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Bebek ve Diş
 1. Bebeklerin süt dişleri ne zaman tamamlanır?

24 – 30 aylarda süt dişlerinin tamamlanır. Bu sayede 10 üst 10 alt çenede olmak üzere 20 dişleri olacaktır.

 1. Bebeğimin süt dişleri ne zaman düşecek?

Çocuk 7 yaşına gelince de süt dişleri, önce alt ön kesici dişleri sonra üstler derken köpek ve azı dişleri sürer. Ardından kalıcı (daimi) dediğimiz dişler dökülür. Kalıcı dişler ise sağlam, köklü ve ömür boyu sizinle beraber yaşayan dişlerdir. Süt dişlerinin çıkması nasıl ortalama zamandan önce veya sonra olabiliyorsa dökülmeler de 7 yaşından önce (5-6 yaş) olabildiği gibi 9 yaşına kadar da sarkabilir. 

 1. Diş çıkarma esnasında çıkan problemleri nasıl azaltabilirim?

 • Bebeğinize çiğneyebileceği bir şeyler verin.
 • Diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapın.
 • Diş kaşıyıcısı plastik veya boyalı olmamasına dikkat edin.
 • İleri düzey problemlerde doktorunuza danışın.
Biberon Çürüğü Ne Demektir?
 1. Biberon çürüğü olursa çocuklarda ne gibi sorunlar görülür?

Çürük nedeni ile kanal tedavisi veya dişlerin çekimi gibi olumsuz sonuçlar görülebilir.

 1. Bebeklerde biberon çürüğünü engellemek için neler yapılabilir?

 • Şekerli içecek ile doldurulmuş biberonla uyumasını veya gün içerisinde su hariç kullanımını engelleyebilirsiniz.
 • 12-14 aylık iken biberon kullanımı bırakılmalıdır.
 • Emziğini tatlı gıdalara batırmayınız.
 • Şekerli yiyeceklerden uzak tutunuz.
 • Yemekten sonra dişlerini ve dişeti ıslak bez ile temizleyiniz.
 • İlk dişler çıktığında diş hekimine muayene ediniz.
 • Bir yaş sonrası bardak kullanımına özen gösteriniz.
Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Süt dişleri daimi dişler için gerekli yeri korur. Erken çekilmesi çapraşık dişlere ve çene problemlerine yol açabilir. Süt dişleri çene kemiğini ve kaslarını güçlendirir. Sağlıklı bir ağız içi için süt dişleri 6-12 yaşına kadar ağızda kalmalıdır.

Çocuk ve Diş
 1. Çocuğumu diş hekimine ilk ne zaman götürmeliyim?

Çocukların il dişleri çıktığında yani 6-12 aylık iken diş dokturuna götürülebilir. En geç tüm süt dişleri çıktıktan sonra, yani ortalama 24 aylık iken diş doktoru ile tanışması faydalı olacaktır.

 1. Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalı, nasıl olmalıdır?

0-2 yaş: 

Genellikle 6. ay ile 9. ay arasında başlayan diş çıkarma sırasında, ağız boşluğunu gazlı bezle temizlemeliyiz. Dişin çıkmasından birkaç gün sonra, dişi yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalamaya başlamalıyız. Başlangıçta sadece su kullanarak fırçalayın.

4 yaş sonrası:

Eğer çocuğunuz diş fırçalarken tükürmeye başladıysa.

6 yaş sonrası:

6 yaşına giren çocukta, süt dişlerinin düşmeye ve kalıcı dişlerin çıkmaya başlaması çok önemli bir dönemdir. Diş çürüklerini önlemek adına günde en az 2 kez diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımı öğretilmelidir. Ayrıca Diş Hekimine giderek koruyucu uygulamalar yapılmalıdır.

8 yaş sonrası:

Çocuklar artık kendileri günde en az 2 kere ve tatlı yiyecek içeceklerden sonra dişlerini uygun diş fırçası ve diş macunu ile fırçalamalıdırlar.

 1. Çocuklarda hangi durumlarda dişin çekilmesi gerekir?

Öncelikle röntgen çekilip uzman ekip tarafından doğru bir analiz yapılması gerekmektedir. Kanal tedavisi ve dolgu sonuç vermeyince ve enfeksiyon daimi dişlere zarar verecek boyutta ise son çare olarak süt dişleri çekilmelidir.

 1. Çocuğumun sürekli dişleri ne zaman tamamlanacak?

 • Keser dişler – 6-7 yaş
 • Yan keser dişler – 8 yaş
 • Köpek dişler – 10 yaş
 • Küçük azı dişler – 9-10 yaş
  • Büyük azı diş – 6 yaş
  • Büyük azı diş – 12 yaş
  • Büyük azı diş – 17-21 yaş
 1. Çocuğumun süt dişi düşmeden, sürekli dişi çıktı. Ne yapmalıyım?

Bu durumda süt dişin çekilmesi gerekebilir. Çapraşık çıkan daimi dişler ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Böyle durumlarda doktorunuzdan yardım olmanız önemlidir.

 1. Çocuklarda kanal tedavisi yapılır mı?

Zarar görmüş süt dişlerinde, daimi dişlerin sağlığı açısından süt dişini çekmeden önce kanal tedavisi uygulanabilir.

 1. Çocuğumun dişleri sallanıyor, alttan daimi dişi geliyor. Buna rağmen süt dişi düşmezse çapraşık dişleri olur mu?

Süt dişlerinin kökleri alttaki daimi diş gelmeye başladıkça erimeye başlar. İlk değişen dişler genellikle alt çenedeki ön dişlerdir, daimi dişler arkadan dil tarafından süt dişinin arkasından baş vermeye başlar. Dilin etkisiyle öne doğru gelir. Süt dişini sallar ve kökünü eritir; süt dişi düşer, bu doğal bir süreçtir; çapraşıklığa tek başına neden olmaz. Ancak daimi dişler iyice ağızda yerleşip, süt dişleri de sallanmadan ağızda duruyorsa, o zaman süt dişlerinin çekimi gereklidir.

 1. Çocuğumun daimi dişleri geldi; gelen darbelerden dişlerini nasıl korurum, dişi kırılırsa ne yapmalıyım, nerelere başvurabilirim?

Çocuğunuzu zararlı dış etkenlerden ne kadar koruyabilirseniz, dişinin kırılmasını da o kadar engelleyebilirsiniz. Özellikle ilköğretim döneminde okul ve bahçe kazaları çok olur ve o yaşta ağızda sürmüş olan özellikle üst ön dişler travmaya maruz kalır. Öyle ki; dişler çenedeki yerinden bile çıkabilir. Böyle bir durumda hemen diş hekimine başvurulmalıdır. Kırık parça sütün içinde bekletilebilir.

Protez Bakımı Ve Temizliği Neden Önemlidir?

Protez diş kullanımı geçici bir tedavi değildir. Sürekli kullanılacak protezin bakım ve temizliğinin doğru yapılması, estetik görüntü ve kullanım konforunda devamlılık sağlar. Bu sayede protezin kullanım ömrünü uzatılabilir. Protez tedavisinden sonra da ağızda doğal dişler ve doku bulunur. Bu nedenle, protez kullanılmaya başlandıktan sonra da ağız bakım ve temizliğine dikkatli olarak devam edilmesi tavsiye edilir. Diş hekiminin önerilerine uyulması, protezin oturduğu alanda tahriş ve dokularda enfeksiyon oluşmasını önleyebilir. Doğal dişlerde olduğu gibi protez dişlerde de bakteri plağı oluşabilir. Protez üzerinde oluşan tartar, diş eti enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yiyecek artıklarının protez üzerinden uzaklaştırılması gerekir. Bu nedenle yemeklerden sonra protezin temizlenmesi önerilir. Yatmadan önce protezin diş fırçası veya protez fırçası ile temizlenmesi, plak oluşumunu ve lekelenmeyi önleyecektir. Protez fırçalama işleminde, diş macunu veya protez bakım ürünleri tercih edilebilir. Aşındırıcı maddelerin protez temizliğinde kullanımı kalıcı çizilmelere neden olabilir. Bu durum, protezin çizilen kısımlarda yemek artıklarının kalmasına neden olacaktır. Çizikler, ilerleyen süreçte protez üzerinde lekelenme ve renk değişimine neden olabilir. Protez diş temizliğinde özel üretilmiş temizleyiciler kullanıldıktan sonra protezin iyice durulanması tavsiye edilir. Protez diş üzerinde görülen lekelenme ve tartar oluşumları, diş hekimi tarafından ultrasonik cihazlarla temizlenebilir.

Protezde Hasar Oluştuğu Zaman Ne Yapılması Gerekir?

Protez kullanıma bağlı olarak çizik ve lekelenmeler görülebilir. Ağız sağlığına bağlı olarak dokulardaki değişiklikler, konfor ve fonksiyonelliği büyük ihtimalle etkileyecektir. Protezin kullanımı sırasında çeşitli sebeplerle kırılmalar oluşabilir. Hastanın protez kırılması gibi sorunlarla karşılaştığında kendi başına müdahale etmesi tavsiye edilmez. En kısa sürede alanında uzman bir diş hekimine başvuru yapması gereklidir. Bu gibi durumlarda hasta kendi başına proteze müdahale ederse, daha büyük sorunlara yol açabilir. Çizik ve kırılma gibi durumlarda ağız sağlığı olumsuz etkilenir. Bu vakaların; çiğneme fonksiyonlarında, estetik görünümünde ve konuşmasında bozulmalar görülebilir.

Protez Diş Fiyatları Nasıldır?

Protez diş fiyatları, hastanın durumuna ve yapılacak olan uygulamaya göre farklılık gösterir. Diş hekimi tarafından tatbik edilen ön muayeneden sonra tercih edilen tedavi yöntemi, protez diş fiyatı konusunun da netleşmesini sağlayacaktır. Takma diş fiyatları, protezin sabit veya hareketli olarak seçilmesine göre de çeşitlenir. Geçici takma diş fiyatları, genellikle uygulanan tedavi ücreti içerisine dahil edilir. Bu konuda, uzman olan hekim tarafından yapılan ön muayene sürecinde de bilgi alınabilir.

Sabit protez diş fiyatları, yapılan tedavi sürecinde belli olabilir. Bu süreçte kullanılan implant ve kemik tozu gibi ek malzemeler, ücretlendirmede dikkate alınan faktörler arasındadır. Kalıcı diş protezi fiyatı, kullanılacak olan implant sayısına göre de değişir. Eklenen her implant ücretlendirmeyi değiştirecektir. Tek diş protez fiyatları ise seçilecek olan implant markasına ve protez yapımında kullanılan malzemeye göre değişebilir. Porselen ve zirkonyum, kaplama ve protez diş yapımında kullanılan en popüler malzemelerdir.

Protez Kliniğinde Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

Dentopol Protez Kliniği, protez diş konusunda uzman diş hekimlerine sahiptir. Tüm protetik uygulamalar hastaya özel olarak yapılır. Yapılan uygulamalar ise şu şekildedir.

 • Bölümlü protez.
 • Tam protez.
 • İmmediat protez.
 • Veneer kuron.
 • Laminat veneer kuron.
 • Lumineers kuron.
 • Zirkonyum kuron.
 • Kıymetli metalli porselen kuron.
 • İmplant destekli protezler.
 • İmplant üstü kron seramik.
 • İmplant üstü zirkonyum.
 • Teleskop kuron.
 • Geçici kuron.
 • Gece plağı (bruksizm-diş gıcırdatma i̇çin).
 • Tamir, kuron köprü tamiri.
 • Diş i̇lavesi (tek diş).
 • Düşmüş kuron ve köprü simantasyonu.
 • Diş üstü protezi (overdenture).
Diş Protezi Nedir, En Uygun Tip Nasıl Seçilir?

Diş protezi, kaybedilen dişlerin fonksiyonlarını hastaya geri kazandırılması için yapılan tüm yapay materyallerdir. Diş protezi tedavisi, protez uzmanları tarafından yapılmaktadır. Protez tedavisinde hastaya uygulanacak en iyi protez hangisidir? Bu sorunun cevabını ancak, hastanın hangi protez tipine uygun olduğunu belirleyen protez uzmanı verebilir. Çünkü protez tedavileri kişiden kişiye değişmektedir.

Kaç Çeşit Diş Protezleri Vardır?

Hazırlanacak olan protez, hastanın durumuna göre farklı materyaller ve yapılış tekniklerine sahiptir. Bu nedenle protezler çok çeşitlidir. Diş protezleri, yapılış tekniği ve kullanılan malzeme göz önüne alındığında üç ana başlık altında toplanabilir.

 • Sabit Protezler, yapıştırılarak uygulanır ve hastanın çıkaramayacağı şekilde tasarlanmışlardır. Bir kere yerine takıldıktan sonra oynamazlar ve çok konforlu bir kullanım imkânı sunarlar.
 • Hareketli Protezler, hasta tarafından çıkarılıp takılabilen ve kullanımı daha zor seçeneklerden biridir. Ancak, alışma sürecinden sonra hasta rahat bir şekilde hayatına devam edebilir.
 • İmplant üstü Protezler; implant sayısına göre çeşitlilik gösteren, kaplama şeklinde veya takıp çıkarılabilir özellikteki tüm protezler olarak nitelendirilebilir.
Sabit Protez Çeşitleri Nelerdir?
 • Kuron  (tek dişin kaplanması şeklinde).
 • Köprü (eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması – genelde uygulanan).
 • Lamine (yaprak porselen).
 • Zirkonyum porselen.
Hareketli Protez Çeşitleri Nelerdir?
 • Total protezler, hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda tercih edilir.
 • Parsiyel protezler, kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır.
 • Hassas tutucu protezler, kısmen dişsiz ağızlara uygulanan, kancası olmayan metal destekli protez çeşididir.
 • İmmediat protezler, halk arasında geçici diş olarak bilinen, operasyon sonrası hastanın hayatına hemen kaldığı yerden devam etmesini sağlayan protez çeşididir.
İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

Sabit, bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar: İmplant üstü sabit protezler, metal seramik (porselen) kaplamalar, zirkonyum porselen kaplamalar olmak üzere çeşitlendirilir. Ayrıca, implant sayısı dikkate alınarak All On Four veya hibrit sabit protezler de mevcuttur. Hareketli, tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler: İmplant üstü hareketli protezler; barlı, locaterlı, ball-attachment protezler olmak üzere çeşitlendirilir.

Protezlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hareketli protezlerin bakımı oldukça kolaydır. Günlük olarak çıkarılıp, yemeklerden sonra lavaboda protez temizleme fırçaları ile temizlenmesi yeterli olacaktır. Özellikle yatmadan önce çıkarıp temizlemek çok daha faydalı olur.

Protezler Takıldıktan Sonra Konuşmam Değişti. Bu Durum Kalıcı Mıdır?

Bu durum tam dişsiz bireylere hareketli veya sabit diş protezleri takıldığında ya da ön dişlerde protetik değişiklik yapıldığı zaman olur. Kişiye uygun doğru bir protez yapıldığı takdirde, 7 – 10 gün içinde konuşma eski haline döner.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Protetik tedavilerde yapım süreci ortalama 7-10 gündür.

Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ağız ve diş sağlığı için fırçalama ve ip kullanımı olmazsa olmazlardandır. Köprü sistemlerinde dişler birleşik olduğu için iple araları temizlenemez. Bu nedenle arayüz fırçası kullanılması gerekir. Hareketli protezler, ağıza uyum sürecinde damaklarda vuruklara neden olabilir. Acıtan yerlerin protez içinden aşındırılması gerekir. Bu şekilde proteze alışma sürecinin daha kolay geçmesi sağlanmalıdır. Alışma sürecinde acıtan yerlere sabredip, ileride geçebileceğini düşünerek beklenmesi tavsiye edilmez. Bu durum ciddi vuruklara sebep olabilir. Doğal dişler ile yapılması uygun olmayan, fındık ve ceviz kırmak gibi işlemlerin kaplama ve protezler için de geçerli olduğunu unutmamak gerekir.

İyileşme Süreci Boyunca Dişsiz Kalacak Mıyım?

Uygulama iki aşamalı bir tedavi olduğu için, iyileşme sürecinde geçici dişleriniz yapılır. Bu sayede iyileşme süresi boyunca normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

DİĞER SORULAR

İmplantlarım Sallanıyor Ne Yapmalıyım?

Kemikle doğru bir şekilde kaynamış olan implantın sallanması mümkün değildir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, en kısa sürede alanında uzman bir hekime başvuru yapmanız tavsiye edilir.

Tedavi Sonrası Normal Hayatıma Hemen Devam Edebilir Miyim?

Tedavi çok büyük bir bölge için uygulanmıyorsa ertesi gün işe gidebilir, günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Tedavide Kullanılan İmplantların Markası Önemli Midir?

Uygulamanın başarılı sonuçlanmasında markanın önemi büyüktür. Seçilen malzemenin, yıllardır uygulanan ve herhangi bir parçasını bulmakta zorluk çekmeyeceğiniz bir markaya ait olması tavsiye edilir. Tercih sırasında bu konunun üzerinde durulması gerekir.

Türkiye’de İmplant Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

 • Tedavide, Alman menşeili ve yüksek kaliteli malzemeler kullanıyoruz.
 • Alanında uzman ve deneyimli ekibimiz ile size özel tedavi hizmeti sunuyoruz.
 • Tedavi süresi boyunca İstanbul’un keyfini çıkarabileceğiniz, konforlu bir tatil süresi geçirmenizi sağlıyoruz.
 • Tedavinizi kısa süre içerisinde, yüksek verimlilikte tamamlıyoruz.
 • Vermiş olduğumuz tüm implant tedavi hizmetleri için garanti veriyoruz.

Dental Services
We can offer

Dental Services
We can offer

https://dent360.com.tr/wp-content/uploads/2020/01/home-services.jpg

Dental Services

Globally harness multimedia based collaboration and idea haring with backend products.

https://dent360.com.tr/wp-content/uploads/2020/01/home-services-2.jpg

Dental Implants

Dramatically disseminate standardized metrics after resource-leveling processes.

Surgery

Proactively fabricate one-to-one materials via effective e-business services processes.

Teeth Whitening

Distinctively re-engineer revolutionary meta-services and premium architectures.

Working Hours

Check out DentiCare’s Office hours to plan your visit.

Need Flexible Time?

DENT360 BEYKENT SAĞLIK HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ ÖZEL İSTANBUL 360 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ
Copyright 2020 by Dent360. Tüm hakları saklıdır.