Diş teli tedavisi TürkiyeDiş teli tedavisi

 • Ortodonti, halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinen, doğuştan gelen diş ve çene deformasyonlarının düzeltilmesi için uygulanan tedavi yöntemidir. Bu alanda uzmanlaşmış diş hekimlerine ortodontist adı verilir. Çapraşık dişlerin ve bozuk çene pozisyonlarının diş teli yardımı ile düzeltilmesi için uygulanan tedavi yöntemidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte diş teli haricinde şeffaf plak yardımıyla da bu tedavi uygulaması tatbik edilebilir. Görünmez diş teli olarak da adlandırılan şeffaf plak, hastaların kendilerini çok daha özgüvenli hissetmelerini sağlar.
 • Doğum ile birlikte insanların en çok karşılaştığı problemlerin başında diş rahatsızlıkları yer alır. Dişler; damağa gömülü, çapraşık ve birbirinden anormal uzaklıkta olabilir. Bu gibi rahatsızlıklara sahip olan hastaların uzman bir ortodontist tarafından muayene edildikten sonra tedavisine hemen başlanmalıdır. Hastanın durumuna göre farklı malzemelerden yapılabilen diş teli, belirli bir süre içerisinde kullanılarak sahip olunan rahatsızlıkların giderilmesi sağlanır.

Diş teli tedavisi örnekleri

Bizimle iletişime geçin

Diş teli tedavisi videosu

Dent360 sosyal medya

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, çapraşık diş ve asimetrik çene ilişkilerini tespit edip farklı malzemelerden yapılabilen diş teli yardımıyla rahatsızlığı tedavi eden diş hekimliği dalına verilen isimdir. Dişlerin görünümünü ve işlevini düzeltmek adına uygulanan bu yöntem hem estetik hem de ağız sağlığı kapsamında yer alır. Diş teli kullanılarak çapraşık durumda olan dişler düzgün hale getirilir. Tedavide kullanılan diş teli, ısırma esnasında oluşan basıncı tüm dişlere yayarak ağız yapısının sürekli sağlıklı olmasına yardım eder. Uzun süreli uygulamalardan biri olan ortodonti tedavisi, estetik dişlere sahip olmanın uygun yollarından biridir.

Ortodonti uzmanı tarafından tatbik edilen diş düzeltme tedavisi, farklı materyallerden üretilen diş telleri ile hastaya uygulanabilir. Klasik olan malzemeler haricinde günümüzde yoğun olarak kullanılan şeffaf diş teli, kullanım açısından son derece rahat seçeneklerden biridir. Kullanılan şeffaf materyal nedeniyle bu yönteme plak tedavisi adı da verilmektedir. Şeffaf plak tedavisi, hasta için özel olarak hazırlanan ve görünmez olduğu için çok daha fazla tercih edilen seçeneklerin başında yer alır.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti tedavisi, kişiye özel olarak uygulanan yöntemlerden biridir. Hastanın sahip olduğu problemler genellikle kalıtsal ve doğuştan gelen sorunlardır. Tedavi programı hastanın yaşına göre özel olarak hazırlanır. Özellikle ergenlik döneminde iyice belirgin hale gelen alt ve üst çene geriliği problemleri ortodonti tedavisi ile çözülebilir. Bebeklik döneminde normalden çok parmak emen, emzik ve biberon kullananlarda ortodontik bozukluklar ortaya çıkabilir. Bu süreçte alışkanlıkların önüne geçerek deformasyonların oluşması engellenebilir. Bazı durumlarda çocuklar ebeveynlerinin birinden kemik diğerinden ise diş kalıtsallığını alır. Özellikle çenenin büyük ve dişlerin küçük olduğu durumlarda estetik olarak istenmeyen bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu özelliklere sahip olan hastaların diş aralıkları normale göre çok daha fazla açık olur. Aralıklı dişlerin doğal görünüme kavuşması için de ortodonti tedavisi oldukça işlevseldir.

Ortodonti Tedavisi Hangi Rahatsızlıklarda Uygulanır?

Ortodonti tedavisi, dişlerin çok daha estetik görünmesini sağlayan aynı zamanda işlevselliklerini de artıran uygulamalardan biridir. Kalıtsal olan ağız ve diş sorunlarının giderilmesi için uygulanan en etkili yöntemdir. Her yaştan hasta için uygun tedavi yöntemi oluşturularak uygulama yapılabilir. Erken yaşlarda başlanan ortodonti tedavisi çok daha etkili sonuçlar verebilir. Diş teli tedavisi olarak da bilinen bu yöntem kapsamında şu rahatsızlıklar giderilebilir.

 • Diş çarpıklıkları.
 • Diş büyüklükleri.
 • Çenenin geride veya önde olması.
 • Dişlerin normalden daha fazla aralığa sahip olması.
 • Çene büyüklüğü.
 • Ağızdan soluma.
 • Dengeli olmayan yüz ve çene yapısı.

Bu gibi rahatsızlıklara sahip olan hastaların daha rahat bir hayat geçirmeleri için ortodonti tedavisinden yararlanması tavsiye edilir. Dişte tel olması görünüm olarak başlangıçta rahatsız ediyor olsa da tedavi sonrasındaki dişlerin mükemmel görünümü bu durumu unutturacaktır.

Ortodonti Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Ağız ve diş sağlığı alanındaki tedavilerin bazıları uzun süreli olabilir. Diş teli tedavisi olarak bilinen ortodontik rahatsızlık kapsamında olanlar diğer hastalıklara göre çok daha uzun solukludur. Ortalama olarak bir diş teli tedavisi 6 ile 24 ay arasında sürebilir. Ortodonti tedavisi kişiye göre farklılıklar gösterdiği için tedavi süresi aralığı da oldukça geniştir. Doğası gereği ağır ağır ilerlemesi gereken bir yöntem olduğu için tedavisi süresi 2 yıl gibi uzun bir sürede tamamlanabilir. Bu nedenle erken yaşlarda başlanan tedavi sayesinde sağlıklı dişler çok daha uzun süre kullanılabilir. Rahatsızlık durumuna göre de diş teli tedavisi çeşitli sürelerde tamamlanacaktır. Kendi durumunuzun tedavi süresini öğrenmek için bu alanda uzman olan bir hekime danışmanız tavsiye edilir. Bu sayede size özel olarak hazırlanacak olan tedavi süresinin ne kadar olacağını net bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

Ortodonti Tedavisi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ortodonti tedavisi uzun süreli tatbik edilen bir yöntem olduğu için bu süre zarfında hastaların günlük yaşantılarında normalden daha fazla dişlerine önem göstermesi tavsiye edilir. Diş teli tedavisi sürecinde dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Tedavi süresi boyunca çürük oluşumunun çok daha dikkatli olarak takip edilmesi gerekir. Bu nedenle randevuların aksatılmadan devamlılığı önemlidir.
 • Dişler daha küçük fırça aparatları ile günde en az bir kere kapsamlı olarak temizlenmesi gerekir. Tellerin arasında kalan yemek parçaları dişlerin çürümesine neden olabilir.
 • Her yemekten sonra dişlerin ortodonti uzmanı tarafından tarif edildiği şekilde fırçalanması gereklidir.
 • Diş teli tedavisi sürecinde sert yiyeceklerden olabildiğince uzak durulması gerekir. Bu özellikte olan yiyeceklerin küçük parçalar haline getirilerek tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Diş teli alışma süresi 10 güne kadar uzayabilir. Bu süre içerisinde ağızda oluşabilecek olan yaralanmaların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.
 • Yapışkan özellikte olan; şeker, karamel ve sakız gibi gıdaların kullanılması tavsiye edilmez.

Ortodonti Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Diş teli tedavisi, hastanın sahip olduğu rahatsızlığa göre şekillendirilen bir yöntemdir. Tedavi için kullanılacak olan malzeme ve yöntem kişiye özel olarak hazırlanması gerekir. Ağız ve çene yapısının düzeltilmesi ve çok daha estetik bir görünüme sahip olması için uygulanan ortodonti tedavisinde yaygın olarak 4 farklı çeşit kullanılır. Tatbik edilen yöntemler hastanın istekleri ve sahip olunan hastalığın durumuna göre çeşitlendirilebilir. Kullanılan diş teli tedavisinde başarılı bir sonuç almak için uzman görüşlerinin dikkate alınması tavsiye edilir.

Metal Diş Teli

Metal diş teli tedavisi, en etkili yöntemlerden biridir. Çene ve dişlerin yapısına göre uzman tarafından dişin hem iç hem de dış yüzeyine tatbik edilebilir. Görüntü olarak çok estetik olmasa da oldukça dayanıklı ve en çok tercih edilen ortodonti tedavi yöntemleri arasında yer alır. Hastalığın durumuna göre 6 ay ile 2 yıl arasında tedavi süresi devam edebilir. Ayrıca, seçenekler arasındaki en uygun fiyatlı tedavi yöntemidir. Tedavi sonrasında sağlıklı bir gülüşe kavuşmak isteyenler için uygun seçenekler arasındadır.

Lingual Diş Teli

Ortodonti tedavisi uzun süreli bir yöntem olduğu için görünüm olarak daha estetik seçenekler tercih edilebilir. Lingual diş teli bu seçenekler arasında yer alır. Metal veya şeffaf olarak hazırlanabilen bu tedavi yönteminde diş telleri görünmeyen arka tarafa takılır. Bu sayede ön tarafta oluşan istenmeyen görüntü engellenmiş olunur. Özel olarak çok daha detaylı bir uygulama gerektiren bu yöntem diğer diş teli tedavilerine göre çok daha yüksek maliyetlerde olabilir. Tedavi sürecinin daha estetik olmasını isteyenler için en uygun yöntemlerden biridir.

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf diş teli ile metal olanlar arasında dikkat çekici bir fark bulunmaz. Porselen diş teli olarak da bilinen şeffaf olanlar görünüm olarak çok daha estetiktir. Görünüm konusunda kaygı yaşayanlar için oldukça uygun seçeneklerden biridir. Porselen, metal olan materyale göre çok daha hassas olduğu için çocukların kullanımı için uygun olmayabilir. Bu nedenle genç yaşta olan hastaların metal seçeneği tercih etmesi tavsiye edilir. Şeffaf diş teli, tedavi süresi boyunca çok daha estetik bir görünümde ağız yapısına sahip olmak isteyenler için idealdir.

Şeffaf Plak

Şeffaf plak, teknoloji yardımı ile kişiye özel olarak üretilen bir ortodonti tedavi seçeneğidir. Oldukça popüler olan bu seçenek invisalign tedavisi olarak da bilinir. Diş teli çeşitleri arasında görünüm olarak en şık olan seçenekler arasında yer alır. Görünmez diş teli olarak da bilinen invisalign her yaştan hastaların yararlanabileceği bir seçenektir. Bu tedavi yönteminde diş teli bulunmaz. Hastaya özel olarak üç boyutlu ölçümler sonucunda özel bir kalıp çıkarılır. Hastaya özel olarak hazırlanan şeffaf plak, ortodonti uzmanı tarafından yapılan yönlendirmeler ile birlikte kullanılmaya başlanabilir.

Şeffaf plak, günde ortalama 22 saat boyunca takılması gereken bir aparattır. Estetik olarak oldukça uygun olan bu tedavi yönteminde hasta dişlerini fırçalayacağı zaman herhangi bir başka aparata ihtiyaç duymadan şeffaf diş tellerini çıkarabilir. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra yine aynı şekilde yerine zahmetsiz bir şekilde takılabilir. Şeffaf plak, tedavi süresi göz önünde bulundurulduğunda en uygun tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir.

Diş Teli Fiyatları Nelerdir?

Ortodonti tedavisi, diğer ağız ve diş sağlığı uygulamalarına göre en uzun soluklu olan yöntemdir. Düzenli olarak hekim kontrolü gerektiren bu yöntemde kullanılan malzemelere göre fiyatlar çeşitlenebilir. Diş teli fiyatları tedavi süresine hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Hastanın sahip olduğu rahatsızlığa ve isteklerine göre seçilen yöntem farklı fiyat seçeneklerinde olacaktır. Şeffaf diş teli fiyatları metal olana göre daha pahalı olabilir. Porselen materyal kullanıldığı için fiyat seçeneği artacaktır. Son dönemin gözde tedavi yöntemi olan şeffaf plak fiyatları ise popüler olmasına rağmen diğerlerine göre daha yüksek olabilir. Ortodonti tedavisinde kullanılan diş teli fiyatı malzemeye göre farklılaşır. Bu nedenle aralarından seçim yaparken bu kritere de dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Ortodonti Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tedavi öncesi ortodonti hakkında bilmeniz gereken tüm soru ve cevaplara bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Tedavi detayları ile ilgili aklınızda oluşabilecek soruların yanıtları için başlık altındaki soruları detaylıca incelemeniz tavsiye edilir. Ortodonti tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Dent360 iletişim sayfasından bulunan kanallardan bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Dent360 Ortodonti Kliniğinde Hangi Tedaviler Uygulanıyor?

Dent360 Ortodonti Kliniği, geniş kapsamlı hizmet alınabilen bir bölümdür. Bu alanda uzman olan diş hekimleri ile birlikte sizin için en uygun olan tedavi yöntemi tespit edilir ve hızlıca uygulanmaya başlanabilir. Dent360 Ortodonti Kliniği içerisinde sunulan tedavi hizmetleri şu şekildedir.

 • Bilgisayarlı sefalometrik film analizi.
 • Kemik yaşı tayini.
 • Ortodontik fotoğraf ve tetkiki.
 • Ortodontik model yapımı.
 • Ortodontik metal analizi.
 • Ara dönem sefalometrik film analizi.
 • Ara dönem model yapımı.
 • Sabit kapanış yükseltici tatbiki.
 • Açık kapanışlı ortodontik tedavi.
 • Önleyici ortodontik tedavi (tongue thrust).
 • Kısa süreli ortodontik tedavi.
 • Pekiştirme tedavisi.
 • Braket tatbiki.
 • Dudak damak yarığı (ortodontik tedavi).
 • Sefalometrik cerrahi planı.
 • Snıf 1-3 ortodontik tedaviler.

Dişler Neden Çapraşık Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dişlerimizin çene boyutumuza uyumlu olmadığı zaman, yerleşmeleri için çapraşık veya aralıklı dizilirler. Bu sorun süt dişleri çıktıktan sonra ortaya çıkar. Başlıca sebebi ise genetik faktörlerdir. Ayrıca, süt dişlerin erken çıkması, beslenme bozukluğu, çocukların küçük yaşta parmak emme ve tırnak yeme gibi alışkanlıkları, yatış şeklinde bozukluk ve 20 yaş dişlerin düzensiz çıkması bu duruma sebebiyet verebilir. Çapraşık ve aralık olan dişler ortodonti tedavisi ile düzeltilebilir.

Ortodontik Tedavinin Yaşı Var Mıdır?

Ortodontik tedavide yaş sınırlaması yoktur. Erken yaşta başlatılan uygulamalar (7-10 yaş) tedavi süresini kısaltır. Çene ve iskeletsel problemlerde 12 yaş öncesi en uygun zamandır.

Tedavi Seansları Ne Sıklıktadır?

Tedavi başladıktan sonra 4-6 hafta arasında kontrol randevusuna gidilmelidir. Kontrol randevularının takip edilmesi tedavinin ilerlemesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Ortodontik Tedavide Ne Gibi Alternatifler Vardır?

Ortodonti tedavisinde braket diye adlandırdığımız teller kullanılır. Teknolojinin ilerlemesi ile dişlerin arka tarafına sabitlenen braketler, şeffaf plaklar ve porselen braketler gibi estetik çözümler sunulmaktadır.

Çapraşık Dişler Tedavi Olmadığında Ne Gibi Sorunlar Görülebilir?

Dişlerin sıralı ve düzgün dizilmemesi, diş temizliğinin zor olmasına yol açar. Bu durumlarda dişlerde çürük oluşumu daha yüksektir. Dişeti problemleri çürük ile beraber daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Bunun sonunda dişin sallanmasına ve kaybedilmesine kadar varabilir. Bunun yanı sıra uzun vadede iyi bir ağız ve diş sağlığı için ve estetik, sağlıklı ve mutlu bir gülümseme için ortodontik tedavi yapılmalıdır.

Ortodontik Tedavi Sürecinde Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ortodontik tedavi süresi boyunca ortodonti diş fırçası ile dişler 3 kez fırçalanması gerekmektedir. Braketler için arayüz fırçası kullanılmalı ve ağız gargarası ihmal edilmemelidir.

Ortodontik Tedavide Braketler Düşmemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Genellikle sert, gevrek, yapışkan, şekerli ve asitli gıdalardan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Patlamış mısır veya cips gibi gevrek gıdalar ortodontik apareyleri kırarak tedavi süresinin uzamasına sebep olabilir. Sakız veya karamel gibi yapışkan gıdalar braketlere kolaylıkla yapışabileceği için diş çürüğüne sebep olabilir. Dişlerimizin braketler çıkarıldıktan sonra sağlıklı ve güçlü olması için şekerli ve asitli gıdalardan da uzak durmak gerekmektedir.

Diş Telleri Çıkarılırken Dişlere Zarar Verir Mi?

Braketlerin diş yüzeyine yapışmasını sağlayan yapıştırıcı kolaylıkla ayrılı ve teller çıktıktan sonra diş yüzeyleri temizlenir ve son olarak cila işlemi yapılır. Kullanılan yapıştırıcı ve yapılan işlemlerden dolayı dişinizi koruyucu mine tabakası herhangi bir zarar görmez.

Telsiz Tedavi Mümkün Müdür?

Aligner ile telsiz tedavi mümkündür. Detaylı bilgi için bize ulaşın.

Randevunuzu planlayın

DENT360 BEYKENT SAĞLIK HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ ÖZEL İSTANBUL 360 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ
Copyright 2020 by Dent360. Tüm hakları saklıdır.